Nefis Yemek Tarifleri © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Yemekler1.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kahvaltılık Tarifler
  4. »
  5. Tam 32 Adet Kahvaltılık Sos Tarifi (Detaylı Anlatım)

Tam 32 Adet Kahvaltılık Sos Tarifi (Detaylı Anlatım)

yemek1admin yemek1admin - - 15 dk okuma süresi
132 0

Kahvaltılık soslar, kahvaltıda kullanılan yiyeceklerin üzerine eklenerek lezzet ve besin değeri kazandıran soslardır. Kahvaltılık soslar genellikle domates, biber, soğan, zeytinyağı gibi malzemelerden yapılmaktadır. Bazı kahvaltılık soslar ise, yoğurt, tahin, peynir gibi malzemelerden de yapılabilir. Kahvaltılık soslar, özellikle omlet, menemen, poğaça, simit gibi kahvaltı yiyecekleriyle birlikte tüketilir.

Domates Soslu Omlet

Domates, soğan, sarımsak, biber ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, omletinize lezzet katmak için idealdir. Domatesleri küp küp doğrayın, soğanı ince ince doğrayın, sarımsağı ezin ve biberleri küçük parçalara kesin. Tavaya zeytinyağı ekleyin ve soğanları kavurun. Ardından sarımsak, biber ve domatesleri ekleyin ve 5-10 dakika pişirin. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Omletinizi pişirin ve üzerine sosu dökün.

Zeytinyağlı Yeşil Mercimek Sosu

Yeşil mercimek, soğan, sarımsak, zeytinyağı ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, ekmek üzerine sürülebilir veya omletin yanında servis edilebilir. Yeşil mercimeği haşlayın. Soğanı ince ince doğrayın ve sarımsağı ezin. Tavaya zeytinyağı ekleyin ve soğanları kavurun. Ardından sarımsağı ekleyin ve birkaç dakika daha kavurun. Haşlanmış mercimeği ekleyin ve baharatlarınızı ekleyin. Sosu blenderdan geçirin ve servis edin.

Fesleğenli Yoğurt Sosu

Yoğurt, limon suyu, fesleğen ve sarımsak ile hazırlanan bu sos, kahvaltılık olarak tüketilebileceği gibi sandviç ve salataların üstüne de dökülebilir. Yoğurdu bir kaba alın ve sarımsağı ezin. Fesleğenleri ince ince doğrayın ve yoğurtla karıştırın. Limon suyu ekleyin ve karıştırın. Sosu buzdolabında birkaç saat dinlendirin ve servis edin.

Acılı Salsa Sosu

Domates, soğan, biber, sarımsak ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, kahvaltılık olarak tüketilebileceği gibi tortilla cipsi ile de servis edilebilir. Domatesleri küp küp doğrayın, soğanı ince ince doğrayın, sarımsağı ezin ve biberleri küçük parçalara kesin. Tavaya zeytinyağı ekleyin ve soğanları kavurun. Ardından sarımsak, biber ve domatesleri ekleyin ve 5-10 dakika pişirin. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu blenderdan geçirin ve servis edin.

Kırmızı Biberli Humus

Nohut, tahin, kırmızı biber, sarımsak ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, ekmek üzerine sürülebilir veya sebzelerin yanında servis edilebilir. Nohutları bir gece önceden suda bekletin ve haşlayın. Kırmızı biberleri küçük parçalara kesin. Nohutları, kırmızı biberleri, sarımsağı, tahini ve baharatları blenderda karıştırın. Sosu buzdolabında bekletin ve servis edin.

Mayonezli Hardal Sosu

Mayonez, hardal, limon suyu ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, sandviçlerin yanında servis edilebilir. Bir kasede mayonez, hardal ve limon suyunu karıştırın. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu buzdolabında bekletin ve servis edin.

Mısır ve Kırmızı Biber Sosu

Mısır, kırmızı biber, soğan, sarımsak ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, omletin yanında servis edilebilir. Mısırı haşlayın ve kırmızı biberleri küçük parçalara kesin. Soğanı ince ince doğrayın ve sarımsağı ezin. Tavaya zeytinyağı ekleyin ve soğanları kavurun. Ardından sarımsak, kırmızı biber ve mısırı ekleyin ve 5-10 dakika pişirin. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu omletin yanında servis edin.

Yoğurtlu Havuç Sosu

Yoğurt, rendelenmiş havuç, sarımsak ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, sebzelerin yanında servis edilebilir. Yoğurdu bir kaba alın. Havuçları rendeleyin ve yoğurtla karıştırın. Sarımsağı ezin ve karışıma ekleyin. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu buzdolabında bekletin ve servis edin.

Zeytinyağlı Patlıcan Sosu

Patlıcan, soğan, sarımsak, zeytinyağı ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, ekmek üzerine sürülebilir veya omletin yanında servis edilebilir. Patlıcanı közleyin ve kabuklarını soyun. Soğanı ince ince doğrayın ve sarımsağı ezin. Tavaya zeytinyağı ekleyin ve soğanları kavurun. Ardından sarımsağı ve patlıcanı ekleyin ve karıştırın. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu blenderdan geçirin ve servis edin.

Limonlu Sarımsaklı Sos

Limon suyu, sarımsak, zeytinyağı ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, ekmek üzerine sürülebilir veya omletin yanında servis edilebilir. Sarımsağı ezin ve limon suyu ile karıştırın. Zeytinyağı ve baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu buzdolabında bekletin ve servis edin.

Avokadolu Domates Sosu

Domates, avokado, soğan, sarımsak ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, ekmek üzerine sürülebilir veya omletin yanında servis edilebilir. Domatesleri küp küp doğrayın, avokadoyu ezin, soğanı ince ince doğrayın ve sarımsağı ezin. Tavaya zeytinyağı ekleyin ve soğanları kavurun. Ardından sarımsağı, domatesleri ve avokadoları ekleyin ve karıştırın. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu blenderdan geçirin ve servis edin.

Acılı Avcı Sosu

Domates, soğan, sarımsak, biber ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, kahvaltılık olarak tüketilebileceği gibi et yemekleri ile de servis edilebilir. Domatesleri küp küp doğrayın, soğanı ince ince doğrayın, sarımsağı ezin ve biberleri küçük parçalara kesin. Tavaya zeytinyağı ekleyin ve soğanları kavurun. Ardından sarımsak, biber ve domatesleri ekleyin ve 5-10 dakika pişirin. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu blenderdan geçirin ve servis edin.

Roka Sosu

Roka, sarımsak, zeytinyağı ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, kahvaltılık olarak tüketilebileceği gibi salataların üstüne de dökülebilir. Rokaları yıkayın ve ince ince doğrayın. Sarımsağı ezin ve rokalarla karıştırın. Zeytinyağı ve baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu buzdolabında bekletin ve servis edin.

Yoğurtlu Taze Fasulye Sosu

Yoğurt, taze fasulye, sarımsak ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, kahvaltılık olarak tüketilebileceği gibi sebzelerin yanında servis edilebilir. Taze fasulyeleri haşlayın ve doğrayın. Yoğurdu bir kaba alın ve sarımsağı ezin. Fasulyeleri yoğurtla karıştırın. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu buzdolabında bekletin ve servis edin.

Çilekli Yoğurt Sosu

Yoğurt, çilek, bal ve vanilya ile hazırlanan bu sos, kahvaltılık olarak tüketilebileceği gibi tatlıların yanında da servis edilebilir. Çilekleri blenderda püre haline getirin. Yoğurdu bir kaba alın ve çilek püresi, bal ve vanilyayı ekleyin. Karıştırın ve servis edin.

Zeytinyağlı Yumurta Sosu

Yumurta, soğan, sarımsak, zeytinyağı ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, omletin yanında servis edilebilir. Soğanı ince ince doğrayın ve sarımsağı ezin. Tavaya zeytinyağı ekleyin ve soğanları kavurun. Ardından sarımsağı ekleyin ve birkaç dakika daha kavurun. Yumurtaları kırın ve karıştırın. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Omletinizi pişirin ve sosu üzerine dökün.

Kırmızı Lahana Sosu

Kırmızı lahana, soğan, sarımsak, zeytinyağı ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, kahvaltılık olarak tüketilebileceği gibi et yemekleri ile de servis edilebilir. Kırmızı lahanayı ince ince doğrayın, soğanı ince ince doğrayın ve sarımsağı ezin. Tavaya zeytinyağı ekleyin ve soğanları kavurun. Ardından sarımsak ve kırmızı lahanayı ekleyin ve karıştırın. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu blenderdan geçirin ve servis edin.

Acılı Peynir Sosu

Peynir, süt, acı biber ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, kahvaltılık olarak tüketilebileceği gibi sandviçlerin içinde de kullanılabilir. Peyniri rendeleyin ve süt ile karıştırın. Acı biberleri küçük parçalara kesin ve karışıma ekleyin. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu buzdolabında bekletin ve servis edin.

Mantarlı Yumurta Sosu

Mantar, soğan, sarımsak, zeytinyağı ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, omletin yanında servis edilebilir. Mantarları ince ince dilimleyin, soğanı ince ince doğrayın ve sarımsağı ezin. Tavaya zeytinyağı ekleyin ve soğanları kavurun. Ardından sarımsak ve mantarları ekleyin ve karıştırın. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Yumurtaları kırın ve karıştırın. Omletinizi pişirin ve sosu üzerine dökün.

Zeytinyağlı Kırmızı Biber Sosu

Kırmızı biber, soğan, sarımsak, zeytinyağı ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, ekmek üzerine sürülebilir veya sebzelerin yanında servis edilebilir. Kırmızı biberleri küçük parçalara kesin, soğanı ince ince doğrayın ve sarımsağı ezin. Tavaya zeytinyağı ekleyin ve soğanları kavurun. Ardından sarımsak ve kırmızı biberleri ekleyin ve karıştırın. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu blenderdan geçirin ve servis edin.

Tulum Peynirli Sos

Tulum peyniri, mayonez, sarımsak ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, kahvaltılık olarak tüketilebileceği gibi sandviçlerin içinde de kullanılabilir. Tulum peynirini ezin ve mayonez ile karıştırın. Sarımsağı ezin ve karışıma ekleyin. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu buzdolabında bekletin ve servis edin.

Kırmızı Biberli Yoğurt Sosu

Yoğurt, kırmızı biber, sarımsak ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, kahvaltılık olarak tüketilebileceği gibi sebzelerin yanında da servis edilebilir. Kırmızı biberleri küçük parçalara kesin. Yoğurdu bir kaba alın ve sarımsağı ezin. Kırmızı biberleri yoğurtla karıştırın. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu buzdolabında bekletin ve servis edin.

Zeytinyağlı Kereviz Sosu

Kereviz, soğan, sarımsak, zeytinyağı ve baharatlar ile hazırlanan bu sos, ekmek üzerine sürülebilir veya sebzelerin yanında servis edilebilir. Kerevizi ince ince doğrayın, soğanı ince ince doğrayın ve sarımsağı ezin. Tavaya zeytinyağı ekleyin ve soğanları kavurun. Ardından sarımsak ve kerevizi ekleyin ve karıştırın. Baharatlarınızı ekleyin ve karıştırın. Sosu blenderdan geçirin ve servis edin.

Zeytin Ezmesi Sosu

1 su bardağı siyah veya yeşil zeytin, 2 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu, tuz ve karabiberi blenderda püre haline getirin.

Acılı Ezme

2 adet domates, 1 adet kırmızı biber, 1 adet yeşil biber, 1 adet soğan, 2 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı nar ekşisi, tuz ve karabiberi blenderda püre haline getirin.

Patlıcan Ezmesi

1 adet közlenmiş patlıcan, 2 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu, tuz ve karabiberi blenderda püre haline getirin.

Közlenmiş Patates Salatası

3 adet közlenmiş patates, 1 adet kırmızı soğan, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu, tuz ve karabiberi karıştırın.

Peynirli Roka Salatası

2 su bardağı roka, 1 adet domates, 1 adet salatalık, 100 gr beyaz peynir, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu, tuz ve karabiberi karıştırın.

Fava

1 su bardağı haşlanmış bakla, 1 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu, tuz ve karabiberi blenderda püre haline getirin.

Şakşuka

2 adet patlıcan, 2 adet kabak, 2 adet patates, 1 adet soğan, 2 diş sarımsak, 2 yemek kaşığı domates salçası, 1 yemek kaşığı biber salçası, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberi tavada kavurun.

Yoğurtlu Pancar Salatası

2 adet pancar, 1 su bardağı süzme yoğurt, 1 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberi blenderda püre haline getirin.

Peynirli Patates Salatası

3 adet haşlanmış patates, 100 gr beyaz peynir, 1 adet kırmızı soğan, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu, tuz ve karabiberi karıştırın.

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *